top of page

Acu veselības nozīme

Kaut gan par acu veselību cilvēki ikdienā uztraucas krietni mazāk nekā par citam slimībām, tieši spēja redzēt būtiski ietekmē mūsu dzīves kvalitāti - eksperti secina, ka ar redzes palīdzību cilvēks uztver vairak nekā 80 % no visiem iespaidiem, tādejādi padarot to par visnozīmīgāko no 5 maņām. Redze ir unikāla un sniedz personīgo skatījumu uz dzīvi, kā arī palīdz  mums mācīties, gūt jaunas iemaņas un piedzīvojumus, tādēļ tā ir jāsaudzē. Redze kā acu orgānu maņa sniedz cilvēkiem iespēju dzīvot pilnvērtīgāk un veiksmīgāk iekļauties apkārtējā vidē un sabiedrībā.

Kā pasargāt acis no novecošanas?

Biežākās acu slimības, kuras saistītas ar novecošanos ir tīklenes jeb makulas deģenerācija (AMD) un katarakta, gados vecākiem cilvēkiem, kas izraisa redzes pasliktināšanos un, ja neārstē, attīstās aklumu. Tās var ievērojami aizkavēt vai pat novērst izmainot dzīvesveidu, uzturu, lietojot nepieciešamos vitamīnus, antioksidantus u.c.

Profilaktiskas acu pārbaudes būtu jāveic visiem cilvēkiem sākot ar 40 gadu vecumu, īpaši, ja vecākiem vai asins radiniekiem ir kādas acu saslimšanas. Ļoti svarīgi veikt acu pārbaudes pie acu ārsta, lai izslēgtu tādas acu slimības, kā piemēram, makulas deģenerāciju, kataraktu, glaukomu vai diabētisko retinopātiju tiem, kuri slimo ar cukura diabētu. Šo apstākļu savlaicīga atklāšana palīdz savlaicīgi sākt ārstēšanu un novērst pastāvīgu redzes zudumu. Tāpat profilaktiskas acu pārbaudes var atklāt vispārējas slimības, kā hipertoniju, diabētu, vairogdziedzera saslimšanas, asins saslimšanas u.c.

PĀRTIKA UN VESELĪGAS ACIS

Pārtika, ko mēs ēdam ir ārkārtīgi svarīga ikdienas dzīvesveida sastāvdaļa, piemēram, dārzeņi zaļumi un augļi, būtiski ietekmē mūsu vispārējo veselību, tai skaitā var palīdzēt novērst noteiktas acu slimības un arī citas veselības problēmas. 

Ir pierādīts, ka sirds un asinsvadu slimības, diabēts un acu slimības, tostarp katarakta un ar vecumu saistīta makulas deģenerācija (AMD) rodas retāk cilvēkiem, kuri ēd ar vitamīniem, minerālvielām, veselīgām olbaltumvielām, omega-3 taukskābēm un luteīnu bagātu ēdienu. Eksperti/uztura farmakologi iesaka katru dienu, katrā ēdienreizē patērēt uzturā lielu daudzumu svaigus, krāsainus augļus un dārzeņus. Turpretī diētai ar augstu piesātināto tauku un cukura saturu ir nevēlama ietekme uz cilvēka veselību.

Izvēlieties labus olbaltumvielu avotus. Atcerieties, ka gaļas tauku saturs un tās pagatavošanai izmantotā metode veicina to, ka gaļa kļūst vai nu veselīga vai neveselīga. Ierobežojiet piesātināto tauku patēriņu no sarkanās gaļas un piena produktiem, kas var palielināt makulas deģenerācijas risku .Kā olbaltumvielu avotu labāk izvēlēties liesu gaļu, zivis, riekstus, pākšaugus un olas. Lielākā daļa gaļas un jūras velšu ir arī lieliski cinka avoti. Olas ir labs luteīna avots.

CITI UZTURA PADOMI VESELĀM ACĪM

Cukurs un rafinēti baltie milti, var palielināt ar vecumu saistītu acu slimību risku. Ieteicams lietot 100% pilngraudu maizi un graudaugus, tie satur daudz šķiedrvielu, palēnina cukura un cietes gremošanu un uzsūkšanos. Šķiedra uztur sāta sajūtu, un ļauj vieglāk ierobežot patērēto kaloriju daudzumu.

Izvairieties no nātrija (sāls). Liels nātrija patēriņš var palielināt kataraktas veidošanās risku. Lietojiet mazāk sāli un meklējiet nātrija saturu uz konservu un iepakotu pārtikas produktu etiķetēm. Kad vien iespējams, izvēlieties svaigu un saldētu pārtiku.

Lietojiet pietiekoši daudz un dažādus šķidrumu. Lietojiet piena produktus ar zemu tauku saturu, piemēram, vājpienu, un citus veselīgus dzērienus, piemēram, 100% dārzeņu sulas, augļu sulas, bezkofeīna zāļu tējas un ūdeni. 

Pareiza acu mitrināšana var samazināt acu sausumu.

Vienmēr valkājiet saulesbrilles, lai aizsargātu acis pret saules kaitīgajiem UV stariem. Pārliecinieties, ka tām ir 100% UV starojuma filtrs.

ANTIOKSIDANTI, VITAMĪNI, NEAIZSTĀJAMĀS TAUKSKĀBES UN

UZTURA BAGĀTINĀTĀJI

Antioksidanti un vitamīni.

C vitamīns; A vitamīns;  E vitamīns, palīdz uzturēt labu redzi. Luteīns un zeaksantīns, - aizsargā acis, pasargājot tās no oksidētāju bojājuma (brīvo radikāļu, kuri veidojas organismā miljoniem ķīmisku procesu laikā, bet to pārmērīgs daudzums bojā organismu, izraisot hronisku iekaisumu), kas var izraisīt ar vecumu saistītas acu slimības. C vitamīns, ir spēcīgs antioksidants ko saņemam no augļiem un dārzeņiem. Luteīns un zeaksantīns ir augu pigmenti, ko sauc par karotinoīdiem, kas, kā pierādīts, aizsargā tīkleni no oksidatīvām izmaiņām, ko izraisa ultravioletā gaisma. Lieliski luteīna un zeaksantīna pārtikas avoti, ir spināti, lapu kāposti saldā-kukurūza, zirņi un brokoļi. A vitamīns, ir būtiski svarīgs labai redzei, ir atrodams oranžos un dzeltenos dārzeņos, piemēram, burkānos un ķirbjos.

Neaizstājamās taukskābes.

Neaizstājamās taukskābes (ietver Omega-3 un Omega-6 taukskābes), kuras organisms pats neražo, tāpēc tās ir jāuzņem ar uzturu. No Omega-3 taukskābēm EPA un DHA ir vissvarīgākās labai veselībai, visnozīmīgākā ir augsta EPA un DHA attiecība, jo tā palīdz kontrolēt hroniska iekaisuma veidošanos, atvieglo un mazina sausas acs simptomus un palēnina noteiktu acu slimību progresēšanu un, iespējams, kataraktu. 

 Omega-3 neaizstājamās taukskābes, atrodamas treknajās zivīs, dažādās augsta spieduma eļļās, kā linsēklu, valriekstu, linsēklu un rapšu eļļā. Lai nodrošinātu savu organismu ar šīm neaizstājamām taukskābēm ieteicams vismaz 2 reizes nedēļā ēst zivis vai jūras veltes.  

Uztura bagātinātāji.

Pat ja jūs regulāri vingrojat un ēdat veselīgu uzturu ar lielu daudzumu augļu un dārzeņu dažas reizes nedēļā aizstājat sarkano gaļu ar zivīm, ir iespējams, darīt vēl vairāk, lai aizsargātu/uzlabotu savu redzi. katru dienu lietojot papildus redzi uzlabojošus uztura bagātinātājus. 

Pietiekama daudzuma omega-3 taukskābju uzņemšana ar pārtiku, lai sasniegtu optimālo koncentrāciju mūsu organismā var būt apgrūtināta, jo ir nepieciešams uzņemt lielu pārtikas daudzumu. To sastāvdaļu daudzumu ko mēs nespējam uzņemt ar mūsdienu pārtiku ir iespējams papildināt ar uztura bagātinātājiem un tā uzlabot savu veselību. Noderīgi ir uztura bagātinātāji kas satur Omega-3 un Omega-6 piemēram, katru dienu lietot zivju eļļu.

Neaizstājamās taukskābes to līmeni organismā, var noteikt ar specifiskiem laboratoriskiem izmeklējumiem.

Esiet vērīgi iegādājoties, uztura bagātinātāju. 

Pievērsiet uzmanību 1) veidam, vai satur EPA un DHA, īpaši augstu EPA un DHA attiecību 4:1, kas ir optimāla sausai acij; 2) Omega-3 daudzumam. Pārbaudiet etiķetes EPA un DHA daudzumu katrā kapsulā. Alternatīva forma lielākā daļā ir šķidro omega-3 piedevu būs triglicerīdu formā. Tējkarote augstas kvalitātes šķidrā omega-3 parasti dod 1200 mg EPA un 300 mg DHA. Tas atbilst 4 gēla kapsulām. Lielākajai daļai cilvēku tas parasti ir labs sākums dienas devai sausas acs sindroma gadījumā.3) Omega-3 formi­ - meklējiet omega-3 TG (triglicerīdu) formu, nevis etilesterus. 4) vislabākās ir attīrītas sabalansētas un ar polifenoliem (antioksidanti) bagātinātas eļļas.

ACU VITAMĪNI UN REDZI UZLABOJOŠI UZTURA BAGĀTINĀTĀJI - PĒTĪJUMI

Pat ja jūs regulāri vingrojat un ēdat veselīgu uzturu ar lielu daudzumu augļu un dārzeņu dažas reizes nedēļā aizstājat sarkano gaļu ar zivīm, ir iespējams, darīt vēl vairāk, lai aizsargātu/uzlabotu savu redzi, katru dienu lietojot papildus redzi uzlabojošus uztura bagātinātājus. Par to liecina ASV veiktie klīniskie pētījumi.

Divi piecus gadus ilgi ar vecumu saistītu acu slimību klīniskie pētījumiem ASV (AREDS un AREDS2), ir snieguši vērtīgu informāciju par redzes bagātinātāju iespējām un priekšrocībām. Īpaši tika pētītas ikdienas antioksidantu un multivitamīnu lietošanas ietekme uz AMD un kataraktas attīstību un progresēšanu pieaugušajiem vecumā no 55 līdz 80 gadiem.

Sākotnējais AREDS pētījums atklāja, ka uztura bagātinātājs, kas saturēja šīs sastāvdaļas, samazināja progresējošas AMD risku pētījuma dalībniekiem, ar jau esošu augsta redzes zuduma risku AMD starpposmā.

“Blue Mountains Eye” pētījums ziņoja par veselīga uztura ilgtermiņa ietekmi. Pētījuma autori atklāja, ka 65 gadus vecām un vecākām personām, kuras bija lietojušas labāku uzturu, 10 gadu novērošanas periodā tām bija mazāks redzes traucējumu risks.

Birminghamas sieviešu slimnīcā veiktais pētījums atklāja, ka iesaistītajiem dalībniekiem, kas patērēja visvairāk omega-3 taukskābju, bija par 17% mazāks risks saslimt ar sauso acu sindromu, salīdzinot ar tiem, kuri patērēja tās maz vai nemaz.

Pamatojoties uz dažādu pētījumu rezultātiem, kā arī to, ka iegūt tādu pašu uzturvielu līmeni, kāds bija pētīts šajos pētījumos, izmantojot tikai diētu, ir apgrūtināts, ieteicams apsvērt ikdienas redzi uzlabojošus uztura bagātinātāju lietošana.

Lai nodrošinātu optimālu efektu eksperti iesaka, šādas sastāvdaļas augstas kvalitātes redzi uzlabojošiem uztura bagātinātājiem: C vitamīns (250 līdz 500 mg); E vitamīns (400 SV); cinks (25 līdz 40 mg); varš (2 mg); B vitamīnu komplekss, kas satur arī 400 mcg folijskābes; omega-3 taukskābes (2000 mg ).

Pirms lietojat uztura bagātinātājus acīm, apmeklējiet acu ārstu, lai veiktu visaptverošu acu pārbaudi un apspriestu acu vitamīnu un citu uztura bagātinātāju ieguvumus, izmaksas un riskus, tostarp to, kuri uztura bagātinātāji varētu būt jums piemērotākie. 

Acu vitamīnu un redzes uztura bagātinātāju lietošana parasti ir ļoti droša. Taču vispirms noteikti konsultējieties ar savu ārstu, ja lietojat medikamentus, esat grūtniece vai barojat bērnu ar krūti vai apsverat iespēju lietot lielākas dienas devas, nekā norādīts iepriekš.

bottom of page